Zajmując się jazdą na rolkach, szybko można zauważyć, że dostępne na rynku modele są dość zróżnicowane. Rolki, chociaż opierają się na tej samej zasadzie działania, występują w licznych wariantach i chodzi tutaj o znacznie więcej niż sam ich wygląd! W asortymencie każdego czołowego producenta z branży istnieją różne kategorie, w które wpisują się poszczególne egzemplarze.

Najczęściej wyróżnia się tutaj:

  • Rolki rekreacyjne

  • Rolki do jazdy agresywnej

  • Rolki do jazdy wyczynowej

  • Rolki szybkościowe

  • Rolki terenowe

To bardzo ważne, aby podjąć przemyślany wybór, uwzględniający nasze umiejętności, preferowany styl jazdy, a także dostępny teren, na którym najczęściej trenujemy. Na który z tych modeli powinien w takim razie paść ostateczny wybór?

Zakup rolek – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, jaki powinno się podjąć, jest dokładne sprawdzenie swojego rozmiaru stopy i odszukanie takiego produktu, który mu odpowiada. Niektóre modele pozwalają na dodatkową regulację, dzięki czemu można jeszcze lepiej dopasować je do swojej nogi – jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w rolkach dla dzieci, gdyż te muszą przystosować się do szybkiego wzrostu malca. Poza tym, dobre rolki muszą oferować dostateczny komfort, szczególnie jeśli mamy zamiar przebywać na nich większe dystanse – wygodna wyściółka i elastyczna konstrukcja są jak najbardziej mile widziane, gdyż ograniczają powstawanie odcisków i nie nadwyrężają kostki.

Jakie są dobre rolki dla początkujących?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z rolkami, powinno się wyposażyć w stosowny sprzęt, który nadaje się do nauki jazdy. Najlepszym wyborem będą tutaj proste rolki rekreacyjne, gdyż są one całkiem tanie, a w pełni pokrywają potrzeby amatora. Oferują one wygodę na satysfakcjonującym poziomie, a także dużą zwrotność, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas treningu i nabywania podstawowych umiejętności. Co prawda nie rozwiniemy na nich zbyt dużych prędkości, lecz przekłada się to na zwiększone bezpieczeństwo i naturalny ogranicznik.

Wyspecjalizowany sprzęt dla zaawansowanych rolkarzy

W miarę nabywania umiejętności, można pomyśleć o nabyciu nowego, bardziej wyspecjalizowanego wyposażenia. Dla osób o większym doświadczeniu, poleca się dobre rolki szybkościowe bądź modele przeznaczone do jazdy agresywnej, gdyż zapewniają one więcej swobody niż ich standardowe odpowiedniki. Podczas jazdy na nich można bez problemu się rozpędzić, zachowując przy tym dobrą przyczepność. Tego typu produkty są przystosowane do ciężkich warunków i nie powinny ulegać uszkodzeniu podczas jazdy.