Bieganie daje całe mnóstwo korzyści zdrowotnych, i jest polecane przez zarówno lekarzy, jak i fizjoterapeutów. Poprawia kondycję, rewelacyjnie spala tkankę tłuszczową, a przede wszystkim pozwalają na relaks i wyciszenie. Jednak bieganie wiąże się z dużym obciążeniem stawów kolanowych jak i stawów skokowych. By unikać nieprzewidzianych i ciężkich kontuzji, należy zwrócić szczególną uwagę na obuwie jakie zakładamy do biegania, które ma wiele funkcji o których często zapominamy. Jakie buty do biegania zatem wybrać, by bezpiecznie i sukcesywnie uprawiać ten sport?

Podstawowe zasady dobierania obuwia do biegania

Bieganie jest sportem na tyle prostym, że praktycznie każdy może go uprawiać bez żadnych przeszkód, jednak nieumiejętność i brak odpowiednich butów, a także lekceważenie pewnych zasad może skończyć się poważną kontuzją wymagającą długotrwałej rehabilitacji. Dobre buty do biegania powinny mieć przede wszystkim dobrze wyprofilowaną podeszwę, przystosowaną do biegania w określonym terenie. Jeżeli biegamy na co dzień w lesie, gdzie podłoże jest nierówne, wówczas należy skupić się na grubej, bardziej stabilizującej kostkę podeszwie, która pomoże uniknąć skręcenia kostki w razie wdepnięcia w dołek czy większą nierówność na drodze. Jeśli natomiast biegamy zwykle na siłowni lub po asfalcie, to warto pamiętać o tym, że tak twarde podłoże na dłuższą metę może mieć bardzo negatywne oddziaływanie na nasze stawy i systematycznie je niszczyć, dlatego rozeznanie podłoża w wyborze butów jest kluczowe, by wybrać dobrze.

Gdzie szukać idealnego obuwia?

By dobrze wybrać obuwie sportowe które będziemy zakładać do biegania, warto zasięgnąć opinii i pomocy specjalisty, zatem wybranie się do renomowanego sklepu sportowego gdzie pracują ludzie znający się na doborze obuwia jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Dobrej jakości obuwie sportowe do biegania jest znacznie droższe niż ich powszechnie dostępne odpowiedniki, jednak zdecydowanie warto jest zainwestować pośrednio w swoje zdrowie i kondycję stawów, które po kilku latach biegania w nieodpowiednich butach mogą bardzo poważnie dać się we znaki, a to odbije się z pewnością na jakości treningów biegania. Dobre obuwie sportowe jest wykonane z trwałych i wysokiej jakości materiałów które odporne są na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne, zatem zdecydowanie taka inwestycja podniesie komfort biegania i odpowiednio zabezpieczy nasze stawy przed niepotrzebnymi kontuzjami i uszkodzeniami.

Inwestycje w ubiór sportowy oraz samo obuwie jest kluczowe, by z aktywności fizycznej wyciągać jak najwięcej, a przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie ją wykonywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here