Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia, a trening na siłowni może być pożytecznym krokiem na drodze do wymarzonej sylwetki i doskonałej kondycji. Niestety siłowania to także ryzyko urazów i kontuzji, zwłaszcza jeśli ćwiczeniom towarzyszy brak rozgrzewki, nieprawidłowa technika, przeciążenie organizmu lub nieodpowiednia dieta. Szczególnie narażone na uszkodzenia są tkanki miękkie, a więc mięśnie, więzadła, ścięgna i stawy. Trening siłowy może również przyczyniać się do zmniejszenia poziomu kolagenu w organizmie, co dodatkowo wywiera negatywny wpływ na wspomniane wcześniej stawy oraz ścięgna i stwarza większe ryzyko kontuzji.Jak ich uniknąć? O tym poniżej.

Rozgrzewka – podstawa każdego treningu

Każda aktywność fizyczna, również trening na siłowni, wymaga zastosowania rozgrzewki. To właśnie ona przygotowuje organizm do części głównej treningu. Sprawia, że mięśnie lepiej się kurczą oraz są efektywniejsze w swojej pracy. Poza tym rozgrzane ciało jest bardziej odporne na wystąpienie kontuzji i urazów. Lekceważenie tego elementu jest poważnym błędem. Stopniowo rozgrzewane mięśnie, a także ścięgna i stawy o wiele lepiej radzą sobie z obciążeniami i dużą ilością wykonywanych powtórzeń. Tak więc zanim przystąpisz do treningu, nie zapomnij o rozgrzewce!

Jak ważne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń podczas treningu na siłowni?

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń jest szalenie ważna. Trening siłowy wiąże się z koniecznością poznania poprawnego wykonywania ćwiczeń. To podstawa, aby czerpać przyjemność i korzyści z treningu, bez uszczerbku na zdrowiu. Długotrwałe wykonywanie ruchów przy niewłaściwej technice prowadzi bowiem do zmian zwyrodnieniowych, zwiększa ryzyko powstawania kontuzji i może prowadzić do dyskomfortu bólowego. Nie mniej ważne jest zachowywanie odpowiednich odstępów pomiędzy seriami oraz samo tempo ćwiczeń. Ruchy powinny być płynne, nie za szybkie i nie za wolne. Jeśli nie wiesz lub do końca nie jesteś pewna / pewny tego, jak wykonać dane ćwiczenie, zapytaj trenera! Niewiedza nie jest niczym złym, a dopytywanie i proszenie o pomoc pozwoli ci uniknąć kontuzji.

Rozsądne dobieranie obciążenia minimalizuje ryzyko kontuzji

Trening na siłowni to nie konkurs, kto wyciśnie więcej i wykona więcej serii. Tutaj bardzo ważne jest, żeby mieć świadomość swoich możliwości i znać granice własnego organizmu. Oczywiście, progres jest procesem pożądanym, ale powinien odbywać się w czasie i zgodnie z możliwościami osoby trenującej. Przesadzając z ciężarem automatycznie pogarszamy technikę ćwiczeń i tym samym zwiększamy ryzyko kontuzji. Dlatego zawsze świadomie i rozsądnie podchodź do zwiększania obciążenia podczas ćwiczeń i dobieraj je do aktualnych możliwości oraz kondycji. Jeśli nie wiesz, jakie obciążenie będzie dla ciebie najlepsze, poproś o pomoc trenera dyżurującego na siłowni.

Czy dieta może zwiększyć wytrzymałość stawów i ścięgien?

Zdrowa dieta ogrywa bardzo ważną rolę w życiu sportowca – profesjonalisty i amatora. Wpływa na efekty treningów, jak również kondycję mięśni, stawów i ścięgien. Taka dieta powinna zawierać ryby morskie, które są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, odpowiadających za ruchomość stawów. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są także tłuszcze roślinne, takie jak olej lniany, rzepakowy oraz oliwa z oliwek. Szalenie ważną rolę w diecie osoby trenującej odgrywa kolagen, który ma bezpośredni wpływ na elastyczność, wytrzymałość i zdrowie stawów. Kolagen tworzy także strukturę ścięgien, więzadeł oraz krążków międzykręgowych. Od niego zależy wytrzymałość oraz odporność chrząstki. Jeśli poziom kolagenu w organizmie będzie zbyt niski, ścięgna i więzadła zaczną sztywnieć, a produkcja mazi w stawach będzie niewystarczająca. Skutkiem tego będą częstsze kontuzje stawów lub kontuzje ścięgien.

Źródłem kolagenu w diecie są głównie produkty pochodzenia odzwierzęcego. Naturalny kolagen na stawy to m.in. wywar z kurzych łapek, golonka, salceson, chrząstki, żelatyna spożywcza i podroby. Niestety codzienna dieta nie pozwala na całkowite uzupełnienie niedoborów kolagenu, ponieważ w pożywieniu jest go niewystarczająco, a poza tym jest on dość ciężko przyswajalny. Dlatego chcąc zadbać o odpowiednią podaż tego białka warto włączyć do diety kolagen na stawy w postaci suplementów diety dla sportowców. Systematyczna suplementacja kolagenu sprawi, że twoje stawy i ścięgna pozostaną w dobrej kondycji. To z kolei pomoże ci osiągać coraz to lepsze wyniki, gdyż mniejsza ilość urazów to częstsze i bardziej efektywne treningi.

Kolagen dla sportowców – co warto wiedzieć?

Kolagen dla sportowców powinien spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim powinien być to produkt, który w swoim składzie nie zawiera niepotrzebnych dodatków w postaci konserwantów, polepszaczy smaku czy barwników i opiera się wyłącznie na niezbędnych substancjach. Im krótszy skład produktu, tym lepiej. Dobrze jest, jeśli kolagen na stawy oraz kolagen na ścięgna oferowany jest z witaminą C, bo to właśnie ona ułatwia syntezę tego białka, a jednocześnie sprzyja zachowaniu prawidłowej struktury kości i chrząstek.

Gdzie kupić kolagen dla sportowców?

Gdzie znaleźć wysokiej jakości suplementy diety dla sportowców? Sprawdzonym miejscem jest sklep Młyn Oliwski. W ofercie można znaleźć klasyczny kolagen na stawy z witaminą C w postaci kapsułek lub hydrolizatu, a także bioaktywny kolagen dla sportowców, który oprócz podstawowych funkcji, zapewnia wzrost siły i przyczynia się do budowania beztłuszczowej masy ciała, co w przypadku osób trenujących na siłowni na pewno ma duże znaczenie. Oferowany przez Młyn Oliwski kolagen na stawy oraz kolagen na ścięgna to preparat zaprojektowany w taki sposób, aby uniknąć dodawania do niego sztucznych substancji konserwujących. Bioaktywne peptydy kolagenowe są otrzymywane z naturalnych źródeł i produkowane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W preparatach BENE VOBIS, bo to one są flagowymi suplementami sklepu, znajdziemy wyłącznie niezbędne składniki, jak hydrolizat kolagenowy oraz witaminę C. Dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymujesz suplement najwyższej jakości – skuteczny i bezpieczny jednocześnie. Oferta kolagenów ze sklepu Młyn Oliwski to produkty doskonale rozpuszczalne o neutralnym zapachu i smaku.

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą z portalu z darmowymi zdjęciami pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here