W życiu każdej osoby ćwiczącej nadchodzi taki moment, że decydują się przejść na wyższy poziom swojego treningu. Głównie jeśli już mamy ustalony odpowiedni zestaw ćwiczeń i dobraną dietę to następnym, logicznym krokiem jest korzystanie z suplementów diety. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach odnajdziemy takich produktów mnóstwo. Czasem człowiek nie jest już nawet pewien za co się zabrać. Często na początek polecane jest białko i właśnie kreatyna, o której dowiemy się wszystkiego co trzeba w tym artykule. Przedstawimy czym kreatyna jest, jakie warianty odnajdziemy i czy jest to suplement bezpieczny dla naszego zdrowia. Zapraszam!

Kreatynę jako suplement diety odnajdziemy w wielu sklepach, jak https://sklep.kfd.pl/kreatyna-c-48.html – jest to związek chemiczny, którego skład obejmują trzy aminokwasy:

  • arginina
  • glicyna
  • metionina

Jest to naturalnie występujący składnik w naszym organizmie, szczególnie w mięśniach szkieletowych. Już w latach 90. XX wieku rozpoczęły się badania nad tym, co może ta odżywka dla nas zrobić, dzięki czemu zaczęła zdobywać niesamowitą popularność wśród kulturystów, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Wedle informacji medycznych, nasze ciało zwiększa potrzebę na kreatyna wraz ze zwiększoną intensywnością treningu, który wykonujemy. Jest to bardzo istotne dla osób, które stara się wykonywać bardziej wymagające ćwiczenia i wciąż odpowiednio pracować nad sylwetką. Sporym problemem w przypadku suplementacji kreatyną jest fakt, że ciężko ją otrzymać z pożywienia. Oczywiście odnajdziemy ten związek chemiczny w różnych rodzajach mięsa. Jednakże, są to bardzo znikome ilości co by oznaczało, że czyjaś dieta musiałaby się bardzo drastycznie zmienić by rzeczywiście móc dostarczyć większe ilości kreatyny.

Kreatyna – jej efekty na nasze ciało

Oczywiście swoją sławę kreatyna zawdzięcza głównie temu, co może zrobić dla naszego organizmu w kwestii ćwiczeń. Jednym z najistotniejszych aspektów jest z pewnością to, że systematyczne przyjmowanie tej odżywki spowoduje to, że nasze mięśnie będą miały dodatkowe zapasy energii dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać lepszy, dokładniejszy i bardziej owocny trening niż normalnie. Kolejną istotną kwestią jest to, że może ona wspomagać przenikanie wody do naszych mięśni, dzięki czemu zaczyna się wytwarzać beztłuszczowa masa mięśniowa co oczywiście wpływa na nasz trening ale również na to, jak efekt naszych ćwiczeń się prezentuje wizualnie. Suplement ten może być również stosowany po treningu ponieważ dzięki aminokwasom, które w sobie posiada istnieje szansa, że wpłynie na zmniejszenie kwasowości mięśni, dzięki czemu opóźnimy produkcję kwasu mlekowego – klasyczny produkt uboczny wynikający z większego wysiłku.

Patrząc na efekty powyżej nie jest to nic dziwnego, że tak wiele osób poleca kreatynę dla każdego, kto myśli o intensywnym wysiłku, niezależnie od poziomu. Teraz skupmy się na tym, jakie wersje odnajdziemy tego produktu.

Kreatyna – jakie rodzaje znajdziemy

Najbardziej popularną wersją kreatyny jest oczywiście monohydrat – połączenie kreatyny z cząsteczką wody jest jednym z najbardziej klasycznych wersji tego suplementu jaki odnajdziemy na rynku. Pomimo tego, że istnieje mnóstwo przeróżnych opcji, wciąż wiele osób, które dłużej siedzą w kulturystyce sięga po monohydrat gdyż uznają to za najpewniejszą i najbezpieczniejszą wersję. Pomimo tego, jest to odżywka szczególnie polecana dla początkujących by najpierw sprawdzić czy kreatyna jest rzeczywiście czymś dla nich. Kolejną popularną opcją jest chociażby jabłczan kreatyny czyli połączenie kreatyny i kwasu jabłkowego (malic acid). Jego plusem jest tutaj szybsza rozpuszczalność w wodzie co może zachęcić osoby, które szukają szybszego działania niż standardowo. Trzeba jednak z pewnością zaznaczyć, że dodatek kwasu jabłkowego tworzy specyficzny, kwaśny smak, który może być dość zaskakujący dla niektórych osób. Oprócz wyżej wymienionych odnajdziemy również inne produkty, jak:

 

  • ester etylowy kreatyny
  • chlorowodorek kreatyny
  • kreatyna buforowana
  • chelat magnezowy kreatyny

Większość z nich to po prostu kolejne określone połączenie, które może szczególnie wpłynąć na to, jak suplement wchłania się do naszego organizmu. Większość pomimo tego wciąż zaleca monohydrat kreatyny jako najlepsze rozwiązanie.

Kreatyna – czy bezpieczna?

W tym przypadku kreatynę uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych suplementów diety dostępnych na rynku. Wynika to oczywiście z powodu lat rygorystycznych badań nad tym związkiem chemicznym. Warto co najwyżej zaznaczyć, że należy się odpowiednio nawodnić jeśli planujemy z tego korzystać ponieważ jednak jednym z jego głównych zadań jest wprowadzenie wody do naszych mięśni. Plus, przekroczenie ustalonej dawki może skończyć się dla nas bólem brzucha. W skrócie – wszystko z rozwagą i pamiętać o nawodnieniu 🙂

Podsumowanie

Patrząc na to, co może kreatyna zrobić dla kulturysty nie jest to żadnym zaskoczeniem, że jest to aż tak popularny suplement diety. Jeśli poszukujemy nowych sposobów na zwiększenie efektów naszych ćwiczeń to jak najbardziej można pomyśleć nad tym suplementem diety!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here