Siłownia to miejsce, które wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia podłogi. Wynika to zarówno z potrzeby zadbania o zdrowie osoby ćwiczącej, jak i ochronę powierzchni, na której ćwiczy. Dostępność i różnorodność mat jest duża. Przy wyborze maty warto sugerować się rodzajem aktywności, jaka będzie na niej wykonywana. Innym obciążeniom poddawana jest podłoga, na której ćwiczy się w domu, a innym nawierzchnia w publicznej siłowni.

Model maty należy także dobrać pod kątem rodzaju użytkowania – maty do siłowni różnią się od siebie wieloma parametrami informuje nas zespół POWER Rubber oferujący maty do siłowni: https://powerrubber.com/kat/maty-na-silownie/

Przy zakupie mat trzeba zadać sobie pytanie do czego one mają służyć? Co mają chronić? Jaka aktywność będzie na nich wykonywana? Z pewnością bowiem maty do jogi nie będą się stanowiły odpowiedniego podłoża do dynamicznych ćwiczeń, jak choćby cross fit. Mata do jogi jest delikatna, mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej charakteryzuje się lekkością i jest stosunkowo cienka. Dzięki temu nie sprawia trudności przy przenoszeniu, a tym samym nie stanowi dodatkowego obciążenia. Jest skierowana bardziej do osób, które cenią sobie komfort i potrzebują dużej przyczepności. Maty do jogi są antypoślizgowe i to jest cecha, które zdecydowanie wyróżnia je na tle innych dostępnych na rynku. Dodatkowo stanowią one izolację od gruntu – dlatego swobodnie można uprawiać na nich aktywność fizyczną w plenerze. Maty do jogi będą jednak nieodpowiednie dla osób, których celem jest trening siłowy.

Jeżeli celem maty jest ochrona – podłoża i trenującego – wówczas należy pomyśleć stricte o matach ochronnych. Wielu klientów myli maty do ćwiczeń z matami ochronnymi. Celem mat ochronnych jest minimalizowanie uszkodzeń mechanicznych, które mogą pojawić się w wyniku używania maszyn do ćwiczeń, przyrządów oraz np. rowerków stacjonarnych, steperów, orbitreków, bieżni. Zadrapania, zerwania, zarysowania, odkształcenia, obtarcia – to typowe uszkodzenia, przed jakimi chronić ma powierzchnię podłogi ten rodzaj mat. Dodatkowo maty te są antypoślizgowe, dzięki temu sprzęty są stabilne i nie przesuwają się podczas ćwiczeń. Nierówne powierzchnie są profilowane, maty wygłuszają także pomieszczenia. To bardzo ważne dla komfortu ćwiczących cechy – zminimalizowane odgłosy korzystania z urządzeń, stabilne sprzęty – z pewnością zostanie to docenione przez klientów siłowni.

Maty gimnastyczne charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością niż maty do jogi. Są o wiele grubsze, większe i bardziej wytrzymałe. Maty do ćwiczeń są dostosowane do specyfiki wykonywanej aktywności. Nadrzędnym ich celem jest zapewnienie ochrony przed kontuzjami, wszelkiego rodzaju uderzeniami i obiciami. Ze względu na te cechy maty o wiele trudniej jest utrzymać na nich równowagę, dlatego najlepiej wykonywać na nich ćwiczenia w pozycji leżącej. Doskonale sprawdzą się one w treningu rehabilitacyjnym, ćwiczeniach korekcyjnych i wzmacniających.

Najczęściej spotykanymi matami są maty treningowe. To najbardziej uniwersalne z dostępnych na rynku mat. Sprawdzą się w treningu fitness, aerobowym czy przy jakże modnych zajęciach pilates. Są one antypoślizgowe, chronią przed obtarciami, stłuczeniami oraz różnego rodzaju kontuzjami. Zapewniają duży komfort użytkowania – są odpowiednio grube, izolują od twardej podłogi, zimna, pozwalają zachować równowagę. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, dlatego pozwalają na długoterminowe użytkowanie.

Aby wybrać dobrą matę do siłowni nie należy kierować się ceną. Warte kilkanaście złotych maty z pewnością nie spełnią oczekiwań – szybko się zużyją, a podczas ich stosowania istnieje wysokie ryzyko kontuzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here