Przyczepka rowerowa to obecnie konkurencyjny wobec tradycyjnego fotelika sposób na transportowanie dzieci podczas rowerowych podróży. Z tym też sposobem przewożenia warto przyczepkę rowerową porównać.Oto lista wad i zalet, które posiada przyczepka rowerowa względem tego bardziej tradycyjnego sposobu transportu dzieci.

Przyczepka rowerowa – zalety

Zaletą przyczepek rowerowych względem fotelika jest z całą pewnością to, że przyczepka, w przeciwieństwie do fotelika, nadaje się na dłuższe wyprawy z dziećmi, bo chroni skutecznie przed czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli planujemy długie podróże, wybór przyczepki jest więc wyborem idealnym. Fotelik z kolei sprawdzi się lepiej na krótkie wyjazdy. Ponadto przyczepkę wyróżnia komfort podróży pociechy – spanie dziecka w przyczepce rowerowej jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż spanie w foteliku, ponieważ w przypadku przyczepki nie musimy martwić się choćby o problem zwisającej na bok głowy dziecka, która tak samo wygląda nieestetycznie, jak i męczy naszego podopiecznego. Warto także wspomnieć o tym, że przyczepka destabilizuje rower w znacznie mniejszym stopniu, niż fotelik. Kolejną zaletą – chociaż bardziej dyskusyjną – jest także perspektywa, z jakiej patrzy na świat dziecko w przyczepce. W foteliku nasza pociecha patrzy z reguły tylko na nasze plecy, a by rozejrzeć się musi nieustannie przechylać głowę. W przyczepce zmiana perspektywy patrzenia przez dziecko jest dużo łatwiejszą aktywnością. Zwolennicy fotelików mogą jednak dodać, że patrzenie na świat „z góry” (jak w przypadku fotelika) jest dla dziecka ciekawsze, niż patrzenie „z dołu” (jak w przypadku przyczepki). Co niezwykle istotne, jeśli nie najważniejsze, przyczepka, wbrew powszechnym opiniom, okazuje się rozwiązaniem bezpieczniejszym dla dziecka niż fotelik, bo nie dość, że dziecko jest chronione przed złymi warunkami atmosferycznymi, to na dodatek nie jest narażone na upadek z wysokości, tak jak w przypadku fotelika. Większość przyczepek posiada specjalny kulowy zaczep, który zmniejsza ryzyko przewrócenia się przyczepki wraz z rowerem, jeżeli upadnie rodzic, czego nie można powiedzieć o foteliku. Dziecko chroni także cała struktura przyczepki, podczas gdy w przypadku fotelika dziecko jest dosłownie wystawione na wszelkiego rodzaju urazy.

Przyczepka rowerowa – wady

Problematycznymi kwestiami w przypadku przyczepki rowerowej mogą być jej wielkość i ciężar, co przyczynia się do niewygody rodzica. Przyczepkę nie tylko trudniej podnieść, ale też trudniej gdzieś składować. Przed zakupem należy przemyśleć, czy w naszym domu czy garażu znajdzie się miejsce na składowanie przyczepki. Fotelik można ponadto spokojnie pozostawić przed sklepem czy barem, jeśli robimy podczas podróży postój – mniej kusi złodziei, z przyczepką rowerową możemy już z kolei mieć problem. Nie tylko ze względu na złodziei – po prostu braknie dla niej miejsca przed sklepem.Trudność wynikająca z wagi i wielkości przyczepek rowerowych jest tym większa, jeżeli dziecko wychowuje samotna matka lub dziecko podróżuje wyłącznie z mamą – siła kobiet, zazwyczaj mniejsza niż mężczyzn, może nie dać sobie rady z tego rodzaju obciążeniem. Wadą w przypadku przyczepek rowerowych może być także ich cena. Fotelik można zakupić już za kilkaset złotych, podczas gdy ceny przyczepek są znacznie większe. To wydatek od tysiąca złotych wzwyż. Warto jednak wspomnieć, że jeżeli już zdecydujemy się na taki zakup, możemy odszukać w szeregu ofert przyczepkę rowerową „na każdą kieszeń”, bo znaleźć można oferty typu przyczepka rowerowa do 1000zł oraz przyczepka rowerowa do 2000zł. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Po przeanalizowaniu wad i zalet przyczepek rowerowych istnieje jeszcze wiele kwestii, które należy przemyśleć, jeśli decydujemy się na tego rodzaju zakup – warto zastanowić się już nie czy warto lub nie warto wybrać tego rodzaju produkt, ale jaka powinna być odpowiadająca nam przyczepka. Trzeba przemyśleć nie czy, ale jak wybrać przyczepkę rowerową. Zwrócić uwagę należy między innymi na to, ile dzieci chcemy przyczepką przewozić, rozważyć, jakie dodatki do przyczepek należy zakupić – co może okazać się przydatne szczególnie w przypadku niemowląt – a także zwrócić uwagę na szereg cech, które dobra przyczepka rowerowa powinna posiadać, takich jak: amortyzacja, osłona przed warunkami atmosferycznymi, regulacja kierownicy i łatwy sposób składania. Przyjrzenie się tym wszystkim kwestiom sprawi, że nie będziemy w przyszłości żałować zakupu, a wybrana przyczepka rowerowa posłuży lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here