Wielu specjalistów często podkreśla znaczenie właściwego odpoczynku w procesie budowania masy mięśniowej. Coraz więcej sportowców jest świadomych faktu, że odpoczynek jest równie ważny dla rozwijania tkanki mięśniowej, co systematyczne treningi i odpowiednio zbilansowana dieta.

Dlaczego regeneracja po treningu jest ważna?

W trakcie intensywnego treningu dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni – włókna mięśniowe zostają naderwane i muszą zregenerować się w czasie odpoczynku. Regeneracja potreningowa wspomaga nie tylko odbudowę włókien mięśniowych, ale także ich wzrost. Odbudowane mięśnie są nieco większe, dzięki czemu w konsekwencji rośnie masa mięśniowa. Aby proces odbudowy i wzrostu tkanki mięśniowej przebiegał w prawidłowy sposób, konieczne są właściwe przerwy między treningami i zdrowa dieta. Nierzadko potrzebna jest też odpowiednia suplementacja, dzięki której do organizmu zostają dostarczone wszystkie niezbędne składniki aktywne przyspieszające regenerację i umożliwiające szybki powrót do treningu.

Na rynku suplementów i odżywek dostępnych jest wiele preparatów potreningowych, które przyspieszają regenerację oraz stymulują wzrost mięśni. Jednym z najpopularniejszych suplementów potreningowych jest BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione.

BCAA – co to jest?

BCAA, inaczej aminokwasy rozgałęzione, stanowią 3 aminokwasy: walina, leucyna i izoleucyna, w różnorakich proporcjach. Charakteryzują się przede wszystkim działaniem anabolicznym i antykatabolicznym: wspierają proces budowy mięśni oraz zapobiegają ich rozpadowi. BCAA również wspomagają proces regeneracji.

BCAA – wpływ na regenerację

Aminokwasy BCAA wspomagają szybką i efektywną regenerację, jak również zapobiegają potreningowemu dyskomfortowi mięśni, który może pojawić się po ciężkim, wyczerpującym wysiłku fizycznym. Aminokwasy stanowią fundamentalny komponent białek, które budują mięśnie. W procesie regeneracji aminokwasy egzogenne BCAA chronią tkankę mięśniową przed rozpadem w wyniku niedostatecznej podaży białka w diecie lub nadmiernego deficytu kalorycznego w okresie odchudzania i na redukcji.

Badania nad aminokwasami rozgałęzionymi wykazały, że mogą one wpływać na regenerację mięśni po treningu. Jednak efekty BCAA w tym zakresie są zauważalne jedynie w przypadku właściwej suplementacji – ważne jest odpowiednie dawkowanie (częstotliwość, ilość oraz czas stosowania suplementu). Największe korzyści przynoszą zwiększone dawki BCAA (200 mg na kg masy ciała) stosowane w dłuższym okresie (powyżej 10 dni).

Regeneracja potreningowa z pomocą suplementów

Regeneracja potreningowa to kluczowy element budowania masy mięśniowej, obok odpowiedniej diety i systematycznych treningów. Twoje mięśnie, aby rosnąć, potrzebują dobrych warunków do regeneracji – dieta, sen i właściwa suplementacja sprawią, że szybko zbudujesz satysfakcjonującą sylwetkę. BCAA jako suplement są w stanie zmaksymalizować efekty diety i wpłynąć pozytywnie na proces regeneracji. W poszukiwaniu odpowiedniego suplementu na regenerację zajrzyj na stronę sklepu internetowego MusclePower.pl z szerokim asortymentem suplementów i odżywek dla sportowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here