Elektroniczny trener

Czasy gdy pulsometr służył tylko i wyłącznie do mierzenia tętna biegacza odeszły w niepamięć. Dziś większość urządzeń ma znacznie więcej zastosowań. Możemy mierzyć czas naszego biegu lub jego poszczególnych odcinków, rejestrować dystans, który przebyliśmy, a nawet obejrzeć ścieżkę którą biegliśmy w formie śladu na mapie (dzięki wbudowanemu modułowi GPS). Mamy możliwość liczenia spalonych kalorii czy kroków, które wykonujemy w danym przedziale czasu. Dzięki dodatkowym aplikacjom możemy porównać nasze wyniki z innymi biegaczami oraz dokładnie przeanalizować niemal wszystkie aspekty naszego treningu.

Jednak nie należy zapominać jak wiele zastosowań ma podstawowa funkcja pulsometru, czyli wspomniane mierzenie tętna. Obserwacja naszego pulsu pozwala znacznie lepiej zaplanować cały bieg oraz poszczególne jego aspekty. Uczy kontrolować swój wysiłek – o wiele łatwiej zrozumieć, że musimy zostawić odpowiednio wiele sił na późniejszy fragment trasy, gdy mamy przed oczami liczbowe zobrazowanie tego, jak wiele energii wkłada nasze ciało w utrzymanie aktualnego tempa. Współczesne pulsometry często posiadają możliwość indywidualnego ustawienia zakresów tętna na kolejne etapy naszego biegu, zaproponować optymalne ustawienia dla naszego, wieku, płci czy kondycji fizycznej, a także powiadomić nas, gdy wysiłek, który wkładamy w danym momencie w bieganie jest zbyt wielki. Wszystko to sprawia, że o wiele łatwiej nam zrozumieć nasze błędy i zaplanować odpowiedni trening. Dzięki lepszemu wglądowi w działanie naszego organizmu, możemy wyciągnąć z naszego wysiłku maksimum korzyści.

O czym trzeba pamiętać?

Pulsometr ma uzupełniać i rozwijać nasz trening – nie go ograniczać. Odpowiedni wgląd w przekazywanego przez niego informacje da nam nieocenioną wiedzę, jednak dopiero odpowiednie jej wykorzystanie zaprowadzi nas na szczyt naszego potencjału. Pozwól sobie przekraczać ustawione w pulsometrze zakresy, a następnie obserwuj, jak wpływa to na twoje wyniki oraz twój organizm. Planuj swój bieg tak, by wyciągnąć z niego jak najwięcej, ale też by zdobyć wiedzę, która w przyszłości zaowocuje kolejnymi sukcesami.

Pulsometr jest nieocenionym towarzyszem każdego biegacza – zarówno zawodowca, który wyda na niego wiele tysięcy złotych, jak i zwykłego amatora, który chce lepiej rozplanować swój trening, trasę i wysiłek. Pamiętaj, że wiedzy nigdy nie jest zbyt wiele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here