Czy da się schudnąć wykonując ruch, który nie męczy?
Marzenia o szczupłej sylwetce, w zależności od obecnej wagi, wcześniejszej aktywności fizycznej, czy poziomu motywacji mogą być szybciej lub wolniej realizowane. O różnorodnych dietach, katorżniczych ćwiczeniach i restrykcyjnych planach żywieniowych napisano już praktycznie wszystko. Stosowanie się do złożonych zaleceń nie zawsze jest nam w smak, w szczególności gdy wiąże się to ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. A co, gdyby spojrzeć na to z innej strony? Chudniemy bowiem cały czas… bez przerwy!
Nonexercise Activity Thermogenesis – aktywność, która pozwala nam schudnąć
Każdy, nawet najmniejszy ruch, powoduje wydatkowanie energii przez nasz organizm. Drapanie się po uchu, ruszanie nogą, pisanie na klawiaturze – te wszystkie czynności przyczyniają się do utraty wagi. Spontaniczna aktywność ruchowa, nazwana przez naukowców skrótowcem NEAT, może być znakomitym sposobem na poprawę kondycji ciała bez nadmiernego wysiłku. Pojęcie NEAT jest bardzo szerokie i obejmuje kwestie związane z termo-genezą wykonywanych czynności bez wysiłku. O olbrzymim wpływie NEAT na chudnięcie rozpisują się prestiżowe organizacje non-profit. Przykładem jest chociażby amerykańska organizacja Mayo Clinic, działająca w branży medycznej od ponad 150 lat. Wdrożenie NEAT w czasie wolnym w domu, czy podczas spełniania obowiązków zawodowych, przyczynia się do utrzymania ujemnego bilansu energetycznego, co skutkuje efektywną utratą wagi. Warto jednak zacząć od najkorzystniejszych skutków spontanicznej aktywności fizycznej w naszym życiu. Dlaczego NEAT jest tak dobrym sposobem na chudnięcie? Zalety NEAT obejmują nie tylko dodatkowo spalone kalorie, ale także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstawania chorób sercowo-naczyniowych. Udowodniono również, iż spontaniczna aktywność zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Efektywny, lekki wysiłek fizyczny, który zalicza się do „nonexercise activity thermogenesis”, pozwala na spożytkowanie nawet 2000 kalorii dziennie, wykonując normalne, nieabsorbujące zajęcia w domu czy w pracy.
Wdrożenie NEAT w życie. Od teraz będziesz na to zwracać uwagę
Spontaniczna aktywność fizyczna jest tak naprawdę wszystkim, co robimy by schudnąć. To korzystanie ze schodów, zamiast z windy. Może to być także spacer nieco dłuższą drogą do domu, niż zwykle. To zabawa długopisem, używanie kijów do nordic-walking, czy wkładanie do sportowej torby kilogramowego odważnika, dzięki któremu nasz organizm spali więcej kalorii, praktycznie się nie męcząc. To także organizowanie sobie treningu w domu, w wolnym czasie. To korzystanie ze sprzętu sportowego, dojeżdżanie do pracy rowerem bądź na rolkach, a nawet chodzenie z wypełnionym bidonem. Nie trzeba zatem wykonywać katorżniczych treningów, uczęszczać na siłownię czy trzymać się restrykcyjnych zaleceń żywieniowych, co do jednej zjedzonej kalorii. Wdrażając podstawowe zasady NEAT do codziennego życia, można każdego dnia spalić podobną ilość energii, jak w przypadku mocnego, kilkugodzinnego treningu. To także sposób na utrzymanie odpowiedniej wagi – im więcej spontanicznej aktywności, tym więcej smacznych potraw można zjeść bez nerwowego spoglądania w zeszyt z notatkami żywieniowymi.
Dzień z NEAT. Co może być dodatkową motywacją?
Na początku warto zaznaczyć, iż do poprawnego stosowania NEAT niezbędne mogą okazać się „motywatory”. Będą one przypominać nam o konieczności dodatkowego ruchu nawet wtedy, gdy o tym kompletnie zapomnimy. Do tego celu znakomicie nadają się akcesoria, jakie oferuje sklep sportowy DomenaSportowa.pl, także w sprzedaży online. Jednoznacznie kojarzą się one ze zdrowym trybem życia, pozytywną aktywnością. Poza kwestią motywacyjną, spełniają one także funkcję uzupełniającą. Znacznie łatwiej stosować się do zasad NEAT jeśli mamy w domu zamontowany drążek, na którym będziemy się podciągać każdorazowo przekraczając próg. Termiczna odzież sportowa czy maty do ćwiczeń także wpływają na jakość wykonywanej aktywności. Realizując zasady NEAT możemy schudnąć więcej, niż nam się początkowo wydaje. Ruch, który będziemy wykonywać np. 30 razy dziennie przez jedną minutę, może przynieść tyle samo korzyści, co kilkunastominutowy, intensywny bieg. Jak wskazują źródła, otyłość w dużej mierze bierze się z siedzącego trybu życia. Osoby, które mają problem ze zbyt dużą masą, znacznie rzadziej decydują się na spontaniczną aktywność.
Dodaj komentarz