Dieta Ketogeniczna – podstawowe zasady, plusy i minusy

Dieta Ketogeniczna – podstawowe zasady, plusy i minusy

Energia, którą dostarczamy codziennie naszemu organizmowi wraz z pożywieniem, w znacznej mierze pochodzi z węglowodanów. W pozostałym zakresie naszym życiowym paliwem są białka i tłuszcze. Istnieje jednak dieta, w której te proporcje są wywrócone do góry nogami. Jej podstawowym założeniem jest zwiększenie podaży tłuszczy i ograniczenie do minimum spożycia węglowodanów. Czy taki stan nie zagraża naszemu zdrowiu? Poznaj podstawowe założenia diety ketogenicznej i przekonaj się, czy jest ona stworzona właśnie dla Ciebie.

  1. Moda na keto
  2. Podstawowe zasady
  3. Jak się do tego zabrać?
  4. Co mnie czeka?
  5. Co wolno, a czego nie?
  6. Plusy i minusy

Moda na keto

Dieta ketogeniczna stała się ostatnio bardzo popularna zarówno wśród osób marzących o szczupłej sylwetce, jak i sportowców. Nieustannie od kilku lat jest jedną z najchętniej wybieranych diet. Dlaczego? Szybka utrata kilogramów bez uczucia głodu powinna przekonać nawet tych sceptycznie nastawionych do wszelkiego rodzaju restrykcji żywieniowych. Wysokotłuszczowe posiłki zapewniają uczucie sytości na długo i ograniczają podjadanie. W osoczu krwi dochodzi do zwiększonej produkcji ciał ketonowych i obniżenia poziomu glukozy. Dieta keto znalazła wielu zwolenników również wśród sportowców, ponieważ ułatwia utrzymanie kondycji fizycznej na optymalnym poziomie. Energia czerpana z tłuszczy sprawia, że mamy jeszcze więcej siły na regularne treningi. Chociaż dieta ta zalicza się do diet redukcyjnych, pierwotnie została stworzona w zupełnie innym celu. Przede wszystkim miała być wsparciem w leczeniu niektórych chorób o podłożu neurologicznym tj. padaczka lekooporna, epilepsja, czy choroba Parkinsona. Poznaj podstawowe założenia diety ketogenicznej.

Podstawowe zasady

Jest to bardzo wymagająca, restrykcyjna dieta wysokotłuszczowa. Podstawowym jej założeniem jest ograniczenie podaży węglowodanów i zwiększenie spożycia produktów wysokotłuszczowych. Chodzi o to, by przyzwyczaić organizm do czerpania energii właśnie z tłuszczy, a nie jak ma to miejsce w typowej diecie – z węglowodanów. Zasady zdrowego odżywiania głoszą, że powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednio zbilansowane posiłki, w których 50% powinny stanowić węglowodany, 35% tłuszcze, a około 15% białka. W diecie ketogenicznej te proporcje kształtują się zupełnie inaczej. Przyjmuje się, że od 60 do nawet 90% diety powinny stanowić tłuszcze. Może to być szok dla organizmu, dlatego dieta ketogeniczna wymaga odpowiedniego przygotowania i stopniowego przyzwyczaja do odmiennego rodzaju paliwa energetycznego.

Jak się do tego zabrać?

Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana na własną rękę. Najlepiej, gdy przebiega pod okiem dietetyka. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie tak restrykcyjnego planu żywienia, powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania. Konieczna jest ocena stanu funkcjonowania Twoich nerek i wątroby. Wysokotłuszczowe posiłki będą dużym obciążeniem dla tych organów. Na podstawie przeprowadzonych badań specjalista uzna, czy dieta ketogeniczna będzie dla Ciebie bezpieczna. Pamiętaj również, aby wprowadzać nowe zwyczaje dietetyczne małymi krokami. Stopniowo zwiększaj spożycie tłuszczy, kosztem węglowodanów. Nowy rodzaj paliwa energetycznego może być dla organizmu szokiem. Podczas stosowania wspomnianej diety mogą wystąpić niedobory pewnych składników mineralnych. Warto zadbać o suplementację zawierającą wapń, witaminę D, mikroelementy oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie tj. B1, B3 i B6. Szeroki wybór produktów wspomagających proces odchudzania znajdziesz tutaj https://www.cosdlazdrowia.pl/suplementy-diety.

Co mnie czeka?

Przede wszystkim musisz wyrobić w sobie pewne nawyki, które będę Ci towarzyszyły przez cały okres stosowania diety. Ważna jest odpowiednia proporcja spożywanych tłuszczy w stosunku do białek i węglowodanów. Na 4 g tłuszczu powinien przypadać 1 g białka i węglowodanów. Musisz także przyjmować określoną ilość posiłków w ciągu dnia – powinno być ich 5: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Najlepiej, aby były spożywane o stałych porach. Pamiętaj, że produkty, które wykorzystujesz do przygotowywania posiłków powinny być najwyższej jakości. Postaw na wygodne zakupy internetowe i zapoznaj się z ofertą sklepu https://www.cosdlazdrowia.pl/zdrowa-zywnosc. Tylko przestrzeganie powyższych zasad i systematyczność w ich stosowaniu gwarantuje skuteczność diety.

Co wolno, a czego nie?

Sięgaj przede wszystkim po produkty wysokotłuszczowe. Dozwolone jest spożywanie wszystkich rodzajów mięs — wołowiny, wieprzowiny, drobiu, jagnięciny i cielęciny. Nie rezygnuj z ryb i owoców morza, ponieważ to źródło cennych kwasów tłuszczowych. Wybieraj wartościowe oleje i tłuszcze tj. masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy. Wypróbuj olej z awokado, pestek dyni lub czarnuszki. Najwyższej jakości oleje znajdziesz tutaj https://www.cosdlazdrowia.pl/product/search?s=oleje. Możesz również jeść produkty mleczne tj. kefiry, jogurty, maślanki, ale pamiętaj, aby nie miały one w swoim składzie cukru. Dopuszczalne jest spożywanie jaj i pełnotłustych serów. Ograniczaj przekąski. Ostrożnie z orzechami i migdałami. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na cząstkę gorzkiej, m.in. 70-procentowej czekolady. Szeroki wybór czekolad, również tych pozbawionych cukru znajdziesz na stronie https://www.cosdlazdrowia.pl/product/search?s=czekolada+gorzka. Na diecie ketogenicznej unikaj wszelkiego rodzaju słodyczy, słodkich napojów, płatków śniadaniowych, pieczywa, makaronów, kasz i ryżu. Owoce możesz jeść w ograniczonym zakresie. Dopuszczalne są niewielkie ilości borówek, jagód, truskawek, malin, porzeczek lub jeżyn. Warzywa możesz natomiast jeść bez ograniczeń. Pij wodę mineralną, niesłodzoną kawę i herbatę. Jeśli znudzi Ci się smak zwykłej wody, możesz dodać do niej plasterek cytryny lub listek mięty. Dobrym rozwiązaniem jest czarna lemoniada, wzbogacona o dodatkowe witaminy i składniki mineralne.

Plusy i minusy

Niewątpliwą zaletą diety ketogenicznej jest możliwość utraty zbędnych kilogramów w krótkim czasie i to bez uczucia głodu. Wysokoenergetyczne, tłuszczowe posiłki zapewniają nam uczucie sytości na długo. To sprawia, że nie cierpi na tym nasze samopoczucie. Co prawda początkowe uczucie euforii, po 2-3 miesiącach stosowania diety zanika. Po tym czasie może pojawić się senność, utrata apetytu, wzmożone pragnienie oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego tj. zaparcia, bóle brzucha. Zbyt długie stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do wystąpienia kamicy moczowej. Dieta ketogeniczna nie powinna być stosowana u osób cierpiących na choroby wątroby, trzustki, nerek oraz u cukrzyków.

Dieta ketogeniczna to sposób na szybką redukcję masy ciała. Wymaga od nas jednak dużego samozaparcia i regularności. Jest to dieta bardzo restrykcyjna i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Pamiętajmy, że powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą specjalisty, aby była w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz