Dlaczego warto ograniczyć spożywanie słodyczy?
Większość z nas uwielbia słodycze. Zwłaszcza dzieci nie mogą obejść się bez zjedzenia czegoś słodkiego, po słodycze chętnie sięga też wiele dorosłych osób. Słodycze należą jednak do żywności wysoko przetworzonej, zawierają duże ilości cukrów, tłuszczy, barwników oraz wiele substancji chemicznych takich, jak np. wzmacniacze smaku.
Spożywając słodycze nie dostarczamy organizmowi żadnych składników odżywczych, dostarczamy jedynie same kalorie, których nadwyżka odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy może doprowadzić do wielu chorób, m.in. do otyłości, cukrzycy, miażdżycy, do zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Rozregulowaniu ulega również gospodarka hormonalna organizmu.
Nadmierne spożywanie słodyczy przyspiesza procesy starzenia się organizmu, sprawia, że szybciej pojawiają się zmarszczki, osłabia się kondycja włosów, paznokci, skóry. Bardzo często pretekstem do spożycia kolejnej porcji słodyczy jest złe samopoczucie. Stres w pracy, niepowodzenia w szkole, problemy rodzinne próbujemy złagodzić sobie tabliczką czekolady, batonikiem czekoladowym czy ciasteczkami.
W rezultacie osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Odczujemy tylko chwilową przyjemność. Pojawią się wyrzuty sumienia i poczucie winy, a nasza forma psychiczna pogorszy się jeszcze bardziej.
Warto więc zastanowić się nad rezygnacją ze słodyczy lub ograniczeniem ich spożywania. Dla wielu osób jest to dość trudne, ale jeśli wprowadzimy do naszej diety kilka zmian, apetyt na słodycze wyraźnie się zmniejszy.
Jak odzwyczaić się od jedzenia słodyczy?
Przede wszystkim należy zacząć spożywać więcej produktów zawierających chrom. Ten pierwiastek reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza apetyt na słodycze. Produktami bogatymi w chrom są jaja, chude mięso, kasze, pełnoziarniste pieczywo, ryby, brokuły, owoce morza. Starajmy się jeść też produkty bogate w błonnik, który wypełnia żołądek i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Zamiast trzech dużych posiłków najlepiej spożywać 5-6 mniejszych. Zapewnimy organizmowi odpowiednią porcję energii, odejdzie nam ochota podjadania między posiłkami.
Jeżeli w dalszym ciągu nie możemy oprzeć się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego, wybierzmy suszone owoce, bakalie albo zdrowe słodycze. Są o wiele zdrowsze niż tradycyjne słodycze. Spożywajmy też więcej warzyw i owoców, pijmy więcej wody mineralnej, odstawmy napoje gazowane i sztucznie słodzone.
Dodaj komentarz