W drodze do szczupłej i smukłej sylwetki, kwestią, która nieustannie wzbudza strach jest dieta. Konieczność zmiany nawyków żywieniowych wywołuje w nas niechęć, która bardzo często staje się powodem rezygnacji. Bez obaw – zdrowa dieta, wcale nie musi być niesmaczna i monotonna. Doświadczony dietetyk dostosuje zakres żywienia do Twoich potrzeb i zadba aby przygotowywane posiłki były smaczne i bogate we wszystkie niezbędne składniki i minerały.

Zbilansowana dieta dostosowana do potrzeb

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Nie możesz sam ustalać sobie diety i wybierać produktów, z których przygotowywane będą posiłki, gdyż w efekcie Twoje starania przynieść mogą efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego a nawet niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Odchudzanie, powinno zostać poprzedzone badaniami i konsultacją ze specjalistom, który pomoże dopasować dietę i zakres przyswajanych codziennie kalorii. Dokładnie rozpisze co powinieneś zjeść na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację a także ile posiłków powinieneś zjeść w ciągu dnia. Lekarz dietetyk, powinien dokładnie poznać stan Twojego zdrowia i zasięgnąć informacji jak wygląda styl życia. Tylko odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie zagwarantować najlepsze i szybkie efekty.

Przydatne badania

 • podstawowe badania krwi – morfologia, glukoza, lipidogram,
 • TSH,
 • wykonane testy na nietolerancję pokarmowe,
 • badania nutrigenemiczne.

Badania wykonywane przez dietetyka

Podczas pierwszej wizyty u dietetyka, specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, którego celem będzie zgromadzenie wszelkich niezbędnych informacji do przygotowania planu żywieniowego. Na samym wywiadzie się jednak nie skończy – u każdego pacjenta wykonywany zostaje pomiar wzrostu i wagi, następnie obliczany ostaje wskaźnik BMI i WHR. Obecnie większość gabinetów dietetycznych wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt – analizatory składu ciała. Wykonując to badanie, dietetyk pozyskuje wiedzę na temat obecności tkanki mięśniowej, tłuszczowej a także wody oraz masy kostnej.

Bezpieczne odchudzanie

Pierwszą i najważniejszą zasadą w drodze do szczupłej sylwetki jest bezpieczeństwo. Zdecydowanie nie możesz naruszyć zaleceń Twojego lekarza dietetyka, aby osiągnąć zadowalające efekty musisz trzymać się ściśle wyznaczonych punktów i każdą zmianę konsultować ze specjalistom. Nie możesz również ograniczać spożywanych dawek, wszystko musi odbywać się według jasno ustalonych zasad, jedynie wtedy możesz osiągnąć zadowalające efekty. Czym  powinna charakteryzować się bezpieczna dieta?

 • zdrowa  dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki o odpowiednio zmniejszonej kaloryczności,
 • zmiana nawyków żywieniowych powinna być trwała i ścisła,
 • diecie powinny towarzyszyć ćwiczenia fizyczne,
 • tempo chudnięcia nie powinno być zbyt szybkie,
 • konieczne jest uwzględnienie planu utrzymania obniżonej masy ciała.

Czy dieta pudełkowa jest wskazana?

Dieta pudełkowa to doskonała propozycja dla osób zapracowanych, które nie koniecznie mają czas na przygotowanie posiłków w domu. Stosowanie takiej diety budzi jednak spore wątpliwości, czy dzięki diecie pudełkowej można schudnąć a jeżeli tak to gdzie zamawiać posiłki?

Okazuje się, że powszechnie panujący stereotyp o ciężkim jedzeniu z pudełka to już przeszłość. Wiele firm oferuje możliwość zamówienia dietetycznego jedzenia, które faktycznie takie jest i z całą pewnością nie wykonasz takiego w swoim domu. Jednym z takich miejsc jest catering Rukola – firma prowadzona jest przez doświadczonych i kompetentnych dietetyków, dla których najważniejsze jest zdrowie i zadowolenie Klientów.

Catering dietetyczny wcale nie musi być drogi i kiepski. Posiłek dietetyczny wykonany ze świeżych i pełnowartościowych produktów dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników i co najważniejsze SMAKUJE 😉 W dobrej i renomowanej firmie, posiłki wykonywane są z produktów świeżych pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Zamawiając dietetyczne posiłki w renomowanej firmie możesz być pewien ich jakości i delektować się rewelacyjnym smakiem. Odchudzanie w taki sposób jest przyjemnością.

dieta pudełkowa

Aktywność fizyczna

Nie wystarczy jedynie dopasować dietę i czekać na efekty, ważny jest również wysiłek fizyczny. Ćwiczenia to podstawa w dążeniu do zgrabnej sylwetki, dzięki nim pozbywasz się tłuszczu, rozbudowujesz tkankę mięśniową i modelujesz sylwetkę. Odchudzanie wzbogacone o odpowiedni zestaw ćwiczeń pozwala osiągnąć efekty szybciej i dłużej się nimi cieszyć. Podobnie jak w przypadku diety, plan ćwiczeń również powinien zostać ułożony przez specjalistę a Ty powinieneś się do niego ściśle stosować.  Tutaj nie ma czasu na przerwy, zawahania czy zwątpienia. Realizuj plan ćwiczeń z zachowaniem wszystkich ustaleń z trenerem personalnym. Zobaczysz, że efekty dostrzeżesz szybciej niż tego oczekujesz.

aktywność fizyczna

Co jeść przed i po treningu?

Posiłek przed treningiem powinien być lekkostrawny oraz charakteryzować się jak najniższym możliwym indeksem glikemicznym. Najlepiej zjeść ostatni posiłek przed treningiem 2-3 godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. Przed treningiem najlepsze będą:

 • pełnowartościowe produkty zbożowe,
 • chude mięso,
 • duża ilość warzyw.

Po treningu najlepiej zjeść coś o wysokim indeksie glikemicznym by uzupełnić braki w organizmie wywołane wysiłkiem fizycznym. Najlepiej, jeżeli zjesz coś 15-30 min po ćwiczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie posiłku z wysoką zawartością węglowodanów, np:

 • koktajl mleczno-owocowy,
 • banany,
 • sałatka owocowa z bananami,
 • kromka chleba z dżemem

i inne.

Dieta powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb organizmu. Aby schudnąć szybko a co najważniejsze zdrowo powinien zjadać pełnowartościowe produkty i stosować się do planu. Odpowiednio dopasować dietę może jedynie osoba znająca się na tym fachu. Posiłki możesz przygotowywać sam lub zamawiać dietę pudełkową. Pamiętaj jednak aby zatroszczyć się nie tylko o cenę ale przede wszystkim jakość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here