Jak przedłużyć zasięg w rowerze elektrycznym?
Z każdym sezonem rowery elektryczne zyskują kolejnych zwolenników, podbijając górskie szlaki i ścieżki rowerowe w miastach. Jak każde nowe rozwiązanie, wywołują przy tym gorące dyskusje, często dotyczące zasięgu, czyli odległości, jaką da się przejechać na jednym ładowaniu. Temat faktycznie jest ciekawy – na parametr wpływa wiele czynników, więc producenci niechętnie podają konkretne liczby. Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby przejechać na swoim elektryku więcej kilometrów? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Wybór odpowiedniego trybu wspomagania
Wielu rowerzystów korzysta głównie z najwyższego trybu wspomagania, najczęściej nazywanego Turbo lub Boost. Okazuje się, że najlepszy sposób na zwiększenie zasięgu e-bike’a to korzystanie z najsłabszego trybu Eco jako podstawowego i włączanie wyższych obrotów tylko na bardziej stromych podjazdach, gdy jest to konieczne. Oszczędna jest również jazda z prędkością powyżej 25 km/h, gdy wspomaganie automatycznie wyłącza się, a silnik nie zużywa energii. W dużym skrócie: im więcej pedałujesz, tym dalej zajedziesz.
Płynny styl jazdy i wysoka kadencja
Silniki rowerów elektrycznych pracują wydajniej przy wysokiej kadencji, w zakresie 70-90 obrotów na minutę, więc bardzo ważne jest optymalne stosowanie przełożeń. Podczas podjazdów, aby wydłużyć zasięg roweru elektrycznego, zamiast zwiększać wspomaganie, lepiej zacząć od wrzucenia miękkich biegów. Kolejna ważna kwestia to płynne pedałowanie, które pozwala silnikowi na stabilną pracę. W przypadku nagłego przyspieszania i zwalniania, motor musi rekompensować niedobory skokami mocy, co oznacza większe zużycie energii.
Wysokie ciśnienie opon
Do jazdy po mieście najlepiej wybrać opony z mało agresywnym bieżnikiem i dobrze je napompować (oczywiście w zakresie podanym przez producenta). W ten sposób koła podczas toczenia będą stawiać mniejszy opór, co przekłada się na wolniejsze zużywanie energii przez silnik. Ale co w przypadku wyjazdu w góry? W końcu w trudnym terenie liczy się płynność jazdy, do której niezbędne jest niskie ciśnienie. Jeśli jednak zaczynasz wycieczkę od prostego podjazdu drogą, możesz zacząć z bardziej napompowanymi oponami i zejść do niższego ciśnienia zaraz przed wjazdem na trudniejszy teren.
Wybór odpowiedniej trasy
Na zasięg roweru elektrycznego wpływa również teren, po którym się poruszasz. Od stromego podjazdu lepiej wybrać okrężną trasę o mniejszym nachyleniu, na której wystarczy korzystać z trybu Eco. Ważna jest również nawierzchnia – im gładsza, tym zasięg będzie większy. Po asfalcie dojedziesz dalej niż szutrową drogą, nie mówiąc już o wymagających leśnych ścieżkach.
Ograniczenie postojów
Silnik najwięcej prądu zużywa podczas rozruchu, więc podczas wycieczek warto maksymalnie ograniczać postoje. W przypadku jazdy po mieście, najlepiej szukać tras, na których nie trzeba się często zatrzymywać, np. ze względu na czerwone światło. Niewielką ilość energii można również zaoszczędzić ruszając bez wspomagania i włączając go dopiero po przejechaniu kilku metrów.
Regularne czyszczenie i smarowanie napędu
W przypadku rowerów elektrycznych wskazane jest czyszczenie i smarowanie napędu przed każdym dłuższym wypadem. Nienaoliwiony i brudny łańcuch stawia większe opory w trakcie jazdy, co negatywnie wpływa na zasięg. Oprócz tego napęd e-bike’a jest wystawiony na dużo większe przeciążenia niż w tradycyjnym rowerze, a przez wspomaganie trudniej zauważyć mniej płynną pracę. Regularne smarowanie nie tylko wydłuży zasięg roweru, ale i żywotność silnika.
Ograniczenie bagażu i odpowiednia pozycja
Każdy dodatkowy kilogram przekłada się na większe zużycie energii, więc jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu zasięgu, zrezygnuj z niepotrzebnego bagażu i wyposażenia roweru. Oczywiście nigdy kosztem bezpieczeństwa! Oprócz tego, na możliwości roweru mocno wpływa opór stawiany przez powietrze, zwłaszcza przy większym wietrze. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej, aerodynamicznej pozycji, więc warto zastanowić się nad regulacją wysokości siodełka.
Szukasz roweru elektrycznego do jazdy po mieście lub na dłuższy wypad w góry? Koniecznie sprawdź ofertę lulagoga.pl.
Zdjęcia: lulagoga.pl, shutterstock.com
Dodaj komentarz