Jak stosować kreatynę, aby zwiększyć masę mięśniową?

Jak stosować kreatynę, aby zwiększyć masę mięśniową?

Czy istnieje dodatek do diety, który pozwoli nam stać się silniejszymi i bardziej wytrzymałymi? Czym wspomóc regenerację po treningu siłowym? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na takie pytania, koniecznie czytaj dalej – dowiesz się, jak dobrać najlepszy dodatek do swojej diety. Do najpopularniejszych suplementów diety, stosowanych wśród zawodowych kulturystów oraz osób trenujących sporty siłowe i wytrzymałościowe należy kreatyna.

Czym jest i jak działa kreatyna?

Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, powstającym w czasie przemiany materii i odpowiada za powstawanie mięśnia szkieletowego. Z uwagi na śladową zawartość kreatyny w pożywieniu, nie jesteśmy w stanie suplementować jej posiłkami. Aby zwiększyć ilość energii w czasie wysiłku, najlepiej zażywać kreatynę w formie dodatkowej suplementacji treningowej.

Jakie efekty daje kreatyna?

Przyjęło się, że suplementacja kreatyny pozwala zwiększyć masę mięśniową organizmu oraz poziom wytrzymałości osoby trenującej. Jednak kreatyna jest pomocna także przy redukowaniu tkanki tłuszczowej. Dzięki systematycznej suplementacji kreatyną, wzrasta również siła i wydajność treningowa, czyli wytrzymałość organizmu.

Oczywiście, aby efekty przyjmowania kreatyny były najkorzystniejsze, warto przeprowadzać zgodny z planem trening oraz stosować urozmaiconą i dopasowaną dietę. Jak stosować kreatynę, aby jej działanie przynosiło jak najlepsze efekty? Kreatynę można stosować w trzech formach: na czczo, w czasie trwania lub bezpośrednio po treningu. W dni treningowe najlepiej przyjąć kreatynę w czasie, kiedy wchłania się najbardziej, czyli bezpośrednio przed i po treningu. Z kolei w dni bez treningu – najlepiej stosować kreatynę na czczo.

Jak dawkować kreatynę?

Suplementacja kreatyny jest zależna od konkretnego produktu. Wspólne jest jedno – tylko systematyczne, regularne przyjmowanie tego suplementu może przynieść efekty i widoczne rezultaty. Dawkowanie kreatyny jest zależne od zapotrzebowania organizmu. Część osób ćwiczących stale przyjmuje niską dawkę suplementu, inni – po kilku tygodniach suplementacji robią około miesięczną przerwę. Z uwagi na nieznajomość możliwości siłowych i wytrzymałościowych swojego organizmu, osoby rozpoczynające sportową przygodę z treningami wysiłkowymi, powinny stosować małą dawkę kreatyny.

Naturalny wzrost nie tylko siły, ale i budowania mięśni pozwoli poznać możliwości i ograniczenia ciała i organizmu. Jednocześnie, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoby początkujące przyjmowały kreatynę, jednak nie powinny przekraczać zalecanej dawki. Najpopularniejsze formy kreatyny to jabłczan kreatyny oraz monohydrat. W czasie stosowania kreatyny, warto jest wykluczyć z diety alkohol, który hamuje jej działanie.

Z czym stosować kreatynę?

Stosowanie kreatyny dobrze jest dopasować do diety, aby zwiększyć jej działanie. Kreatyna nie najlepiej współpracuje z potrawami tłuszczowymi, które nie tylko utrudniają jej wchłanianie do organizmu, ale także mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kreatynę dobrze jest stosować w czasie posiłków powodujących wzrost poziomu insuliny, który pozwoli mięśniom na wchłonięcie tego suplementu – takimi jak cukry, aminokwasy lub białka. Kreatyna równie dobrze jest trawiona z węglowodanami i sodem. Można ją także łączyć z argininą, beta-alaniną czy aminokwasem BCAA.

Czy kreatyna daje skutki uboczne?

Nieodpowiednio dobrana suplementacja kreatyny może spowodować nadmierny przyrost masy ciała, którego konsekwencją będą skurcze i naciąganie mięśni, a także odwodnienie i problemy trawienno-jelitowe.

Dodaj komentarz