Jak stworzyć tanią siłownię w domu?
Wysportowana sylwetka i dobra kondycja to jedne z celów, do których dąży każdy, komu nie jest obojętny zdrowy styl życia. Aby to osiągnąć wcale nie potrzebujemy karnetu na siłownie, które często bywają zatłoczone, a w godzinach szczytu kolejki do sprzętu potrafią być długie. Rozwiązaniem są ćwiczenia w domowym zaciszu. I co najważniejsze – taki sposób jest nie tylko wygodny, ale też niedrogi.
Do stworzenia domowej siłowni wystarczy nawet niewielka przestrzeń. Bez względu na to, czy miejscem treningów będzie garaż, piwnica lub kawałek podłogi w pokoju, koszty zaaranżowania siłowni w domu szybko się zwrócą.
Domowa siłownia? To się opłaca!
Organizacja siłowni w domu to w dłuższej perspektywie oszczędność nie tylko kosztów, ale i czasu. Bez wątpienia dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak dojazdów oraz możliwość ćwiczeń o dowolnej porze bez osób trzecich i tym samym uniknięcie kolejek do sprzętu. Poza tym, wartość karnetu na siłownię publiczną to koszt minimum 100 zł miesięcznie. Taka kwota jest już wystarczająca, by zaaranżować własną przestrzeń do ćwiczeń.
Jak zatem stworzyć siłownię w domu nie wydając przy tym sporych kwot?
Odpowiedź kryje się w akcesoriach do ćwiczeń. Ich różnorodność powoduje, że niewielkim nakładem czasu i pieniędzy możemy stworzyć profesjonalne miejsce treningowe.
Sprzęty, w które warto zainwestować
Nie da się ukryć, że wybór przyrządów do ćwiczeń, które warto zakupić w pierwszej kolejności zależy od budżetu i planu treningowego. Jest jednak kilka sprzętów na tyle uniwersalnych, że sprawdzą się w przypadku większości osób, a ich koszt nie przewyższa miesięcznego karnetu na siłownię.
Aby tanio urządzić siłownię w domu nawet za 100 zł warto wybierać drobne sprzęty o wielofunkcyjnym charakterze. Takimi akcesoriami są chociażby maty i piłki do ćwiczeń, hantle, skakanki, drążki do podciągania, czy twistery. Nawet z pozoru tak niepozorny sprzęt może skutecznie pomóc w wypracowaniu nienagannej kondycji i zgrabnej sylwetki.
Akcesoria do ćwiczeń, które pomieszczą się w kącie
Dla przykładu mata sprawdzi się w przypadku ćwiczeń rozciągających, na brzuch lub kręgosłup, ale z powodzeniem może też służyć podczas jogi, czy pilatesu. Dobra mata, czyli taka, która będzie odporna na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne, może posłużyć nawet na lata.
Podstawowym sprzętem treningowym, w który warto zainwestować są też hantle. Ich wszechstronne zastosowanie powoduje, że dzięki nim możemy ćwiczyć mięśnie bicepsu, tricepsu, klatki piersiowej, nóg i brzucha. Zajmują niewiele miejsca i sprawdzą się zarówno dla osoby rozpoczynającej przygodę z ćwiczeniami, jak i bardziej zaawansowanej.
Oprócz tego, skutecznym, a przy tym niedrogim przyrządem do ćwiczeń jest skakanka, która angażuje wszystkie mięśnie do pracy. Ćwiczenia z piłką będą z kolei alternatywą dla osób, które potrzebują odciążyć kręgosłup wzmacniając jednocześnie mięśnie i poprawiając ogólną sprawność ruchową.
Bez wątpienia, największym atutem domowej siłowni jest fakt, że jej urządzanie może przebiegać stopniowo. Taki sposób jest najlepszą metodą, aby jednorazowy koszt wyposażenia nie był duży. Taki stan rzeczy w połączeniu z szerokim wachlarzem łatwo dostępnych akcesoriów do ćwiczeń znacznie ułatwia aranżację domowej siłowni dostosowanej nawet do niewielkiej przestrzeni.
Dodaj komentarz