Witamina D z medycznego punktu widzenia jest grupą witamin, w których znajduje się jedna z jej najpopularniejszych form, czyli cholekalcyferol, znany powszechnie jako witamina D3. Jest to jedna z najważniejszych witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, która jest rozpuszczalna w tłuszczach.

Witamina D, czyli substancja endogenna

Ciekawą właściwością witaminy D jest fakt, że jest ona w ludzkim organizmie substancją endogenną, czyli taką, którą człowiek jest w stanie wyprodukować samodzielnie w ramach zachodzących w organizmie reakcji chemicznych. Proces produkcji witaminy D u człowieka zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego UVB o długości fali 290-315 oraz o natężeniu promieniowania 20 mJ/cm2 – dlatego też powszechnie mówi się o tym, że witamina D jest „witaminą słońca”. Niestety obszar geograficzny Polski i czas potencjalnie możliwego naświetlania słonecznego nie zapewnia 100% zapotrzebowania organizmu na  witaminę D3, co skutkuje koniecznością jej dodatkowego dostarczania do organizmu, zarówno w postaci spożywania produktów bogatych w tę witaminę (jej źródłami są między innymi mięso, mleko i żółtka jaj), jak również przyjmowania syntetycznych leków i suplementów diety zawierających cholekalcyferol.

Działanie witaminy D3 oraz wskazania do suplementacji

Witamina D3 ma szerokie działanie w organizmie człowieka, a jej niedobory mogą prowadzić do negatywnych skutków. Wśród głównych funkcji witaminy D3 u człowieka wyróżnia się między innymi:

  • zwiększenie wchłanialności wapnia oraz fosforanów (normalizacja gospodarki wapnionowo-fosforanowej),
  • ułatwienia wiązania wapnia oraz jego transportu do krwi,
  • udział w procesach podziałów komórkowych w organizmie,
  • prawidłowe tworzenie się oraz mineralizacja kości poprzez zwiększoną aktywność osteoklastów w tkankach kostnych i zębach, co zmniejsza ryzyko osłabienia kości i wspomaga pracę tkanki mięśniowej (szczególnie ważne w przypadku osób starszych u których szkielet i mięśnie są osłabiony wraz z wiekiem),
  • stymulowanie i poprawa pracy układu immunologicznego oraz ogólnej odporności.

Wskazaniem do suplementacji witaminy D3 są między innymi stany chorobowe, które skutkują obniżoną jakością i gęstością kości, stany infekcyjne, wiek podeszły. Dodatkowo witaminę D powinny przyjmować osoby, które rzadko przebywają na słońcu – w praktyce według źródeł medycznych szacuje się, że każda osoba w Polsce powinna przyjmować witaminę D w standardowej, codziennej dawce 2000 jednostek, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to słońca niestety nie ma zbyt wiele.

Witamina D3 – dostępność oraz cena

Optymalna dodatkowa suplementacja witamin oraz minerałów jest obok prawidłowej diety bogatej w różnorodne składniki odżywcze, właściwej ilości snu, aktywności fizycznej czy unikania stresów niezbędna do utrzymania organizmu człowieka w zdrowiu i w dobrej kondycji. Warto więc suplementować witaminę D3, najlepiej po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu bądź innym specjalistą czy farmaceutą, celem wspomagania organizmu i lepszego zdrowia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z witaminą D o różnym stężeniu substancji czynnej, które są dostępne bez recepty. Ich wybór uzależniony jest od zapotrzebowania organizmu i innych wskazań medycznych – najbardziej popularne są suplementy i leki zawierające 2000 jednostek witaminy D, co odpowiada najbardziej powszechnemu dziennemu zapotrzebowaniu na cholekalcyferol. Preparaty w ofercie Sklepu Życia dostępne są w różnych cenach, co sprawia, że każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto bowiem pamiętać, że zdrowie jest czymś bezcennym i warto polegać przede wszystkim na profilaktyce (w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here