Kreatyna dla początkujących – wszystko co musisz wiedzieć
Kreatyna to suplement cieszący się ogromną popularnością wśród kulturystów i sportowców na całym świecie. Jest to także jeden z najlepiej przebadanych środków wspomagających budowanie formy fizycznej. Jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie kreatyny i jej przyjmowaniu warto zdobyć więcej informacji na jej temat.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna jest związkiem organicznym naturalnie produkowanym przez ludzkie ciało. Jej zadaniem jest dostarczanie energii do komórek w całym organizmie, ze szczególnym uwzględnieniem komórek mięśniowych. Kreatynę można również pozyskać z pożywienia – jej bogatym źródłem jest mięso i ryby. Jednak poprzestanie na samej diecie nie wystarczy, aby podnieść wydajność organizmu. Najlepsze efekty daje suplementowanie kreatyny, ponieważ pozwala ona w bardzo szybki sposób wytworzyć potrzebną nam energię, i tym samym umożliwić intensywniejszy trening. Kreatyna magazynowana jest w mięśniach – jeżeli jej ilość jest zbyt mała, nasze ciało nie będzie w stanie podołać zwiększaniu stopnia trudności treningów.
Korzyści z przyjmowania kreatyny
Kreatyna posiada szereg zalet wpływających na poprawę kondycji fizycznej. Zostało naukowo udowodnione, iż kreatyna nie tylko zwiększa siłę i wzmacnia mięśnie, ale także odgrywa istotną rolę w procesie ich regeneracji. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do rozpadu włókien mięśniowych, a kreatyna jest czynnikiem wspomagającym ich proces naprawczy. Przez specjalistów uważana jest za produkt o największej skuteczności w budowie masy mięśniowej spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku suplementów przeznaczonych dla sportowców. Została bardzo dobrze przebadana i jest środkiem w 100% bezpiecznym i legalnym do stosowania. Ponadto dobra kreatyna jest używana w leczeniu wielu chorób, takich jak niewydolność serca, dystrofie mięśniowe czy choroba Parkinsona.
Sposoby suplementowania
Najchętniej stosowanym typem kreatyny jest monohydrat kreatyny, i to właśnie ten rodzaj jest polecany osobom początkującym. Aby uzupełnić niedobory kreatyny w mięśniach należy przyjmować suplement regularnie i w odpowiednich dawkach. Bardzo ważna jest konsekwencja. Suplementację możemy podzielić na 2 etapy:
Nasycanie organizmu – podczas fazy nasycania należy przyjmować kreatynę 3 razy dziennie przez ok. 7 dni: rano, po obiedzie oraz po treningu. Ma to na celu szybkie podniesienie ilości kreatyny w mięśniach. Utrzymanie poziomu – w tej fazie wystarczy przyjmować odpowiednio zmniejszoną dawkę kreatyny wyłącznie po treningu. Dla zwiększenia efektu można mieszać kreatynę z węglowodanami i odżywkami białkowymi.
Dodaj komentarz