Rodzinna wyprawa pod namiot. Jak się przygotować?
Rodzinny wypoczynek pod namiotem to doskonała alternatywa dla hoteli i hosteli. Biwak pod chmurką pozwala na bezpośredni kontakt z przyrodą tuż po przebudzeniu, niewątpliwą swobodę i niezapomnianą przygodę. Takie wakacje z dziećmi można spędzić zarówno w kraju, jak i zagranicą. W każdym przypadku trzeba się jednak odpowiednio przygotować, pamiętając o doborze przestronnego namiotu i o innych turystycznych niezbędnikach. Co powinniśmy zabrać ze sobą na rodzinny biwak?
Namiot dla całej rodziny
Podstawą rodzinnej wyprawy jest oczywiście dobór namiotu o odpowiedniej wielkości i o dobrych parametrach. Namioty rodzinne, przeznaczone właśnie na takie wyjazdy z dziećmi, występują w różnych wariantach. Mogą składać się z jednej wielkiej sypialni i przedsionka lub dwóch oddzielnych pomieszczeń z przedsionkiem. Bardzo popularne są namioty 4 osobowe, które będą idealne zarówno dla 4, jak i dla 3 osób. Jeżeli nasza rodzina jest bardzo liczna, to możemy zainteresować wariantami dla 6 czy nawet namiotem 8 osobowym. Przy wyborze namiotu warto kierować się zasadą „o jedną osobę więcej” – wybierając się na wakacje w 3 osoby, wybierzmy namiot dla 4 osób, a wybierając się w piątkę, zainteresujmy się namiotem sześcioosobowym. Zyskamy wtedy dodatkową przestrzeń na nasz bagaż.
Prym w ofercie na namioty turystyczne od wielu lat wiedzie Coleman – https://campingshop.pl/namioty-turystyczne/coleman
Jaki namiot wybrać?
Wybierając namiot rodzinny powinniśmy wziąć pod uwagę również inne kwestie, takie jak konstrukcja, stelaż, tropik, wodoodporność i cyrkulacja powietrza. Możemy wybrać namiot kopułowy lub namiot tunelowy. Ten pierwszy, przypominający igloo, będzie można bardzo szybko rozłożyć niemalże w każdym miejscu. Namiot ten jest także łatwy w przenoszeniu. Ze względu na swoje zalety jest bardzo popularny, może jednak nie wystarczyć dla większej liczby osób. Alternatywą jest namiot tunelowy, oferujący większe możliwości przestrzenne. Zazwyczaj wyposażony jest w przedsionek, w którym przechowamy bagaż czy zabłocone buty. Choć rozstawienie tego typu namiotu jest nieco trudniejsze, to producenci oferują różne rozwiązania mające ułatwić to zadanie.
Dobry namiot rodzinny powinien wyróżniać się także wytrzymałym stelażem, odpornym na podmuchy wiatru. Najlepiej wybrać namiot ze stelażem aluminiowym, który jest znacznie odporniejszy od tego z włókna szklanego. Namiot powinien posiadać również tropik, czyli dodatkową powłokę chroniącą przed deszczem. Szczególnie wysoki poziom wodoszczelności powinna mieć podłoga namiotu, mająca bezpośrednią styczność z podłożem. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia właściwej cyrkulacji powietrza. Nawet w przypadku braku opadów, w naszym namiocie może skraplać się para wodna, dlatego namiot powinien posiadać otwory wentylacyjne.
Śpiwory dla dzieci i dorosłych
Dobrej jakości namiot rodzinny to oczywiście nie wszystko, by zapewnić komfortowy nocleg pod chmurką. Potrzebne są jeszcze inne elementy turystycznego wyposażenia, takie jak śpiwory. Jeśli interesuje nas śpiwór letni dla dorosłych, to najlepiej wybrać produkt wykonany z lżejszego materiału, z syntetycznym wypełnieniem i o kształcie prostokąta. Są to tak zwane „koperty”, dające rozłożyć się na kształt kołdry. Śpiwory puchowe sprawdzą się w chłodniejszych miesiącach czy podczas wypraw w wyższe partie gór.
A jaki śpiwór wybrać dla dziecka? Taki, który zapewni mu komfort cieplny, a jednocześnie będzie wygodny. Im bardziej dopasowany do ciała dziecka, tym lepiej ograniczy straty ciepła, ale niestety i swobodę ruchów. Na letniej wyprawie sprawdzi się prostokątny śpiwór dla dziecka, dzięki któremu maluch będzie miał więcej swobody. W razie potrzeby będzie można go też rozpiąć i używać jako kołdry. W przypadku upalnych nocy pozwoli odprowadzić nadmiar ciepła. Z kolei śpiwory mumie, bardziej dopasowane do ciała i zwężające się ku dołowi, najlepiej ochronią przed zimnem, ale niestety mogą być uciążliwe dla dzieci ruchliwych podczas snu. Taki śpiwór mumia wyposażony jest w kaptur oraz w ściągacze. Niektóre posiadają także kołnierz termiczny, stanowiący dodatkową ochronę przed utratą ciepła. Jeżeli szczególnie zależy Ci na kompaktowych rozmiarach i łącznie wadze bagażu, dobrym wyborem będzie dla Ciebie śpiwór lekki (tego typu https://www.campingshop.pl/spiwory/lekkie-i-ultralekkie)
Maty do spania pod namiotem
Bardzo ważną kwestią jest także materac lub mata do spania, które zapewnią odpowiednią izolację od podłoża. Nawet najcieplejszy śpiwór położony bezpośrednio na podłodze namiotu nie zapewni właściwego komfortu cieplnego. Niezbędna jest jeszcze dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Może ona przyjąć formę dużego materaca dmuchanego za pomocą pompki, ale dobrym rozwiązaniem są też maty samopompujące. Po rozłożeniu same napełniają się powietrzem – nie musimy zatem zabierać ze sobą pompki. Jeśli planujemy kemping stacjonarny, a wszystkie bagaże transportujemy samochodem, zarówno materac, jak i mata będą dobrym rozwiązaniem. Maty samopompujące rozkłada się znacznie szybciej, jednak są zazwyczaj przeznaczone dla 1 osoby, inaczej niż materace dostępne w wersjach 2, 3, a nawet 4-osobowych.
O czym jeszcze pamiętać?
By rodzinna wyprawa pod namiot była jak najbardziej komfortowa, zabierzmy ze sobą także inne akcesoria. Zamiast stołować się w pobliskich barach lub zajadać paczkowane jedzenie, lepiej samodzielnie przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu. Do tego niezbędna okaże się kuchenka turystyczna, a także dostosowane do niej naczynia do gotowania. Zapakujmy menażki, lekkie garnki i plastikowe talerze wielokrotnego użytku. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w bagażniku, zabierzmy również składany stolik biwakowy i krzesełka kempingowe. Takie meble w wersji turystycznej podniosą komfort wypoczynku oraz ułatwią przyrządzenie i spożywanie posiłków.
Dodaj komentarz