Równie smaczne zamienniki mąki pszennej
Coraz częściej słyszy się o objawach nietolerancji glutenu, który zawarty jest w różnego rodzaju mąkach. Dotyka to znacznej liczby osób, przez co są one mocno ograniczone pod względem tego, co jedzą. Mąka pszenna jest używana już od wielu lat do przygotowania posiłków taki jak naleśniki czy pierogi, a także do wypieków chleba czy ciast.
Osoby z nietolerancją glutenu muszą unikać produktów pszennych, dlatego też na rynku możemy znaleźć bezglutenowe zamienniki tego rodzaju mąki. Nie tylko osoby uczulone szukają zamienników, jest to również spowodowane przejściem na dietę odchudzającą czy też ciekawością poznania innych smaków.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, w tym artykule dowiesz na jakie mąki naturalne możesz wymienić mąkę zbożową.
Mąka arachidowa
Mąka arachidowa tworzona jest poprzez zmielenie prażonych i odtłuszczonych orzechów ziemnych. Jest to produkt wysokobiałkowy bez konserwantów, bogaty w witaminę B3, wapń oraz fosfor.
Idealnie nadaje się do wypieków domowych takich jak muffinki, wszelkiego rodzaju ciasteczka, babeczki i ciasta. Można również używać jako panierki do mięs, dzięki czemu jedzenie uzyska delikatny orzechowy posmak. Mąka arachidowa jest dostępna w dużych supermarketach, głównie w sklepach typowo BIO, w działach ze zdrową żywnością oraz oczywiście poprzez sklepy internetowe.
Mąka ta jest wysoce kaloryczna, ponieważ w 100g produktu zawiera 650 kcal, przy czym mąka pszenna w 100g zawiera 360 kcal. Cena tego produktu to około 10zł za 250g.
Mąka kokosowa
Mąka kokosowa to niezastąpiony składnik w diecie bezglutenowej. Jest ona tworzona z miazgi orzecha kokosowego, dlatego też posiada delikatnie słodko-kokosowy smak. Zawiera ona dużo błonnika, ok. 40g na 100g, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia cukru we krwi, posiada również znikomą dawkę węglowodanów.
Ten kokosowy produkt można stosować w kuchni na wiele sposobów. Jest on idealny do wypieków, nadaje się do przygotowania chleba oraz wszelkiego rodzaju ciast i ciasteczek. Można go również dodać do mleka, dzięki czemu zmieni smak na delikatnie kokosowe. Mąkę tą możemy kupić w wielu supermarketach, a jej cena to ok. 7zł za 1kg.
Mąka migdałowa
Mąka migdałowa powstaje w wyniku zmielenia prażonych nasion migdałowca. Jest cennym źródłem witaminy E, niesamowicie działa na skórę oraz zapobiega starzeniu się. Na skutek obróbki migdałów, przetworzony produkt posiada mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednakże zawiera zbliżoną ilość białka roślinnego.
Ten wyrób z migdałów uznawany jest za sycący, ponieważ zawiera 20g białka na 100g produktu, gdy w przypadku mąki pszennej jest to 10g białka na 100g produktu. Jej cena to 13 zł za 250g.
Zdrowotne korzyści mąki migdałowej
Mąka migdałowa nie zawiera glutenu i jest uznawana za najlepszy zamiennik białej mąki w wypiekach domowych. Zawiera ona cenne wartości odżywcze takie jak magnez, żelazo i wapń. Ten wyrób powinny docenić w szczególności osoby z wysokim cholesterolem, ponieważ produkt powstały z migdałów obniża jego stężenie oraz zmniejsza ryzyko chorób serca. Zawiera antyoksydanty, dlatego też obniża ciśnienie krwi.
Niesamowity smak mąki z migdałów
Produkt ten posiada charakterystyczny dla migdałów smak, nie jest on intensywny, co sprzyja dodawaniu do różnego rodzaju potraw, ponieważ idealnie łączy się ze smakami innych produktów. Na bazie tej mąki możemy wykonywać wspaniałe wypieki takie jak chleb, różnego rodzaju ciasta, muffinki czy też naleśniki. Nie jest jednak polecana w czasie diety odchudzającej, ponieważ wypieki na jej bazie musimy słodzić.
Mąka migdałowa idealna dla osób chorujących na cukrzycę
Mąka wykonana z migdałów ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje skoków poziomu cukru ani też wyrzutów insuliny. Zalecana jest dla osób z cukrzycą, ponieważ obniża glikemię poposiłkową. Osoby te mogą bez obaw używać tego produktu do wszelkiego rodzaju wypieków.
Nie chcesz mąki ze sklepu? Zrób to sam!
Mąkę migdałową możesz wykonać samodzielnie w domu. Jest to banalnie proste. Potrzebujesz do tego jedynie:
- łuskanych migdałów,
- blendera.
Jeśli masz już te dwie rzeczy, wystarczy wsypać migdały do blendera i miksować do momentu uzyskania konsystencji drobnego piasku. Musisz uważać, aby nie przesadzić z długością miksowania, ponieważ gdy będzie to robione zbyt długo, wydobędzie się tłuszcz z nasion i uzyskamy krem zamiast mąki.
Mąka słonecznikowa
Powstaje poprzez zmielenie odtłuszczonych nasion słonecznika. Zawiera cenne witaminy B1 oraz B6, a także magnez, cynk i potas. Bogata w witaminę E i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Jej termin przydatności do spożycia jest bardzo krótki, zwykle jest to jeden miesiąc. Jej wartość energetyczna to 397 kcal w 100g produktu, a cena to niespełna 10zł za 250g. Możesz również wykonać ją samodzielnie w domu poprzez zmielenie wcześniej łuskanych nasion słonecznika.
Zastosowanie mąki słonecznikowej
Dzięki swojemu słodkiemu smaku jest idealna do wypieków ciast oraz pieczywa. Możemy użyć ją także jako składnik ciasta na naleśniki lub omlet. Doskonale łączy się z innego rodzaju mąkami np. jaglaną, gryczaną, ryżową czy też owsianą. Jest to wspaniały dodatek w zdrowej diecie.
Wspaniałe korzyści płynące ze spożywania mąki słonecznikowej
Produkt ten ma działanie przeciwmiażdżycowe, opóźnia cykl starzenia się komórek oraz zapobiega zakrzepom. Pomaga również w zdolności zapamiętywania oraz koncentracji. Dostarcza do organizmu sporą dawkę witamin.
Podsumowanie
Tak więc mamy wiele zamienników, które często okazują się o wiele zdrowsze. Dla dobra naszego ciała warto sięgnąć po produkty, które wpływają korzystnie na nasz organizm poprzez dostarczanie witamin i węglowodanów.
Dodaj komentarz