Trening bokserski w domu – ćwiczenia dla początkujących
Jak zacząć trening bokserki w domu?
Trening bokserski można przeprowadzać w domu z powodzeniem, jednak do rozpoczęcia treningu niezbędnym okaże się przygotowanie wcześniej podstawowych akcesoriów, takich jak worek bokserski czy rękawice, mogą się przydać również owijki, które będą chronić twoje nadgarstki przed poważną kontuzją. Jeżeli już nabyłeś wymieniony sprzęt możesz zacząć ćwiczenia, które poprawią twój refleks jak i technikę ciosów.
Innym przydatnym sposobem jest walka z cieniem, kiedy to trenujący „wyobraża sobie przeciwnika” i walczy z powietrzem, zachowując przy tym wszystkie możliwe zasady dotyczące wyprowadzania ciosów. Mamy przecież na celu uczyć się i szkolić, a nie nabierać niewłaściwych nawyków, które na późniejszym etapie mogą przeszkadzać w naszym treningu. Pamięć mięśniowa działa w ten sposób ,że po wykonaniu iluś set a nawet tysięcy powtórzeń, samoistnie, odruchowo wykonujemy właśnie taki a nie inny ruch. Koniec końców złych nawyków bardzo ciężko się pozbyć.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Rozgrzewka. Nieodłączny element treningów, zalecana jest naprawdę intensywna – nie chcemy sobie zrobić przecież krzywdy. Jej brak przed rozpoczęciem treningu skutkować może poważnymi kontuzjami, naciągnięciami mięśni a w krytycznych sytuacjach nawet długą wizytą w szpitalu. Dlatego trzeba zawsze pamiętać o porządnym rozgrzaniu i rozciągnięciu mięśni. Dodatkowo, warto wyposażyć się w przedtreningówki, które zwiększą efektywność treningu.
Przykładowe ćwiczenia rozgrzewające:
- Skłony
- Pajacyki
- Bieg w miejscu
- Podskoki
- Przysiady
- Brzuszki
- Rozgrzanie nadgarstków
- Rozciąganie szyi – bardzo ważny element
- Oraz wiele innych, niezbędnych ćwiczeń, które koniecznie musisz wykonać przed przystąpieniem do właściwego treningu. Nigdy tego nie lekceważ bo skutki mogą być tragiczne.
Pierwsze koty za płoty!
Rozgrzewka już za tobą? To świetnie, możesz przystąpić do treningu na worku bokserskim. Można przy jego pomocy trenować siłę oraz szybkość uderzeń. Dobrym wyborem będzie wykonanie kilku rund uderzeń w formie podobnej do walki z cieniem. Przykładowo 3 minuty na 1 minute przerwy. Natomiast w późniejszym etapie możemy przejść do tempówek. Możemy ustalić sobie 10 rund po 20 sekund, na 30 sekund przerwy, nie znaczy to ,że w czasie przerwy mamy siadać. Dobrym „odpoczynkiem” jest pozycja deski, wzmocni to twoje mięśnie brzucha. Przez ten czas kładziemy się na ziemi, jak do pompki i trzymamy spięte wszystkie mięśnie. Jak wcześniej zostało wymienione, podczas treningu nie możemy zapomnieć o poprawnej technice uderzeń!
Dodaj komentarz