Właściwości oleju rzepakowego
Oleje roślinne mają opinię szczególnie zdrowych dla ludzkiego organizmu. W tej kategorii dietetycy bardzo wysoko oceniają olej rzepakowy. Jest nie tylko smaczny i przydatny w kuchni, ale ma również wiele cennych właściwości, o których warto wiedzieć.
Paliwo wielofunkcyjne
Codzienny jadłospis powinien opierać się na składnikach sprawdzonych, o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. W ten opis doskonale wpisuje się olej rzepakowy. Stosuje się go nie tylko w kuchni, ale również medycynie oraz kosmetyce. Jest także ceniony jako ekologiczne paliwo odnawialne. Najcenniejszy surowiec pozyskuje się w wyniku jednoetapowego procesu prasowania rzepakowych ziaren. Gotowy, wyciśnięty olej zostaje przecedzony i zlany do ciemnych butelek. Nie jest zbyt przezroczysty, ma niewielki osad. Idealnie wytworzony olej z rzepaku można poznać po lekko zielonkawym kolorze. To wyjątkowo cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów, usprawniających funkcjonowanie mózgu, czyli centrum zarządzania wszystkimi funkcjami życiowymi.
Siła kwasów
Olej rzepakowy ma najlepszą zawartość kwasów omega 3 i omega 6. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać, dlatego tak cenne są produkty, w których można je znaleźć. W czym pomagają wymienione kwasy? Badania dowodzą, że znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, wysokiego ciśnienia i wielu chorób, określanych jako cywilizacyjne. Sprzyjają ogólnej regeneracji organizmu i poprawiają wygląd skóry. Przyjmując regularnie olej rzepakowy, można wzmocnić swoją odporność oraz układ nerwowy. Ochronić serce, czyli przedłużyć swoje życie. Zawartość witamin A, D, E i K to także gwarancja, że naturalne procesy degeneracyjne komórek mogą ulec znacznemu spowolnieniu. Witamina E dodatkowo poprawia wydolność mięśni i wpływa na prawidłowe wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Jest kluczowa w procesie prawidłowego rozwoju płodu.
Profilaktyka zdrowia
Właściwa dieta nie powinna eliminować tłuszczów. Bez ich udziału trudno o syntezę wielu witamin i mikroelementów. Olej rzepakowy nie zawiera glutenu, dlatego jest polecany w diecie bezglutenowej. Podobnie jak inne, nieprzetworzone oleje roślinne, zawiera znikome ilości cholesterolu. Co więcej, obniża poziom „złego” cholesterolu, odpowiadającego za złogi układu krwionośnego. Jego stosowanie przeciwdziała ciężkim chorobom serca i pomaga utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi. Łagodzi także stany zapalne, które często towarzyszą chorobom autoimmunologicznym. Jak stosować olej rzepakowy? Najlepiej na zimno, jako dodatek do sałatek lub koktajli. Taką bombę witaminową można spożyć również bez dodatków, przyjmując łyżeczkę oleju przed, po lub w trakcie posiłku.
Dobrą nowiną dla wielu osób, borykających się z nadwagą jest fakt, że olej rzepakowy sprzyja odchudzaniu. Dzieje się tak ze względu na obecność kwasów oleinowych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich działanie pozwala na spalenie znacznie więcej tłuszczu nawet przy zwykłej, codziennej aktywności.
Dodaj komentarz